Biotechlab visuelle identitet

samarbejde med Spinderihallerne og Biotechlab

Som en del af min ansættelse i Spinderihallerne blev jeg tilknyttet et fondsstøttet projekt, hvor opgaven var at udvikle en visuel identitet, der skulle appellere til gymnasieelever. I tæt samarbejde med projektlederen arbejdede vi på at identificere de mest effektive kommunikationskanaler, især i forbindelse med hendes besøg på skoler for at promovere projektet.

Fokus lå på at skabe en visuelt stærk og troværdig identitet, der kunne engagere eleverne uden at fremstå som et kommunalt initiativ. Dette indebar blandt andet design af præsentationsmateriale, en indbydende flyer og iøjnefaldende postkort, der kunne vække interesse. Derudover arbejdede vi med visuelle elementer, der kunne bidrage til en hyggelig og inspirerende atmosfære i selve Biotechlab.

Grafiske elementer

De grafiske elementer blev designet, så Biotechlederen selv kunne arbejde videre med dem. Jeg udviklede enkle og fleksible skabeloner, der gjorde det nemt at tilpasse og integrere grafikken i fremtidige materialer.

Tjek andre projekter ud

© 2025 All Rights Reserved.

Shopping Basket